Oddano nowy most na przedzamczu w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim doczekał się nowej inwestycji. 13 kwietnia 2023 roku oddano nowy most łączący go z przedzamczem i słynnym na całym świecie Hotelem Krasicki. Realizację inwestycji rozpoczęto w 2022 roku.

Most powstał w ramach projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap”, realizowanego z funduszy otrzymanych
z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Współfinansowano go ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.
„Wygląd mostu nawiązuje do mostu, który w ramach pierwszych wielkich prac konserwatorskich i remontowych prowadzony był w latach 20. XX w. Wówczas zlikwidowano usypaną w jego miejscu w XIX w. groblę, odkryto średniowieczne filary, z granitowymi wspornikami i ślady po pierwotnej, drewnianej konstrukcji. Most powstał w 1930 roku, po wojnie remontowano go w latach 70. XX wieku, wprowadzono wówczas stalową konstrukcję nośną i nową drewnianą balustradę
Teraz wróciliśmy do pierwotnego kształtu mostu, na czterech gotyckich ceglanych filarach, z granitowymi wspornikami, drewnianą konstrukcją z bali sosnowych, górnych pokładem z modrzewia. A nade wszystko zostało wyraźnie zaznaczone, do którego miejsca most do czasów nowożytnych był zwodzony! Będzie, już jest pięknie !” – podaje Muzeum Warmińskie. 
Lidzbark Warmiński zamek

Inwestycja oprócz budowy nowego mostu przewiduje także kompletną rewitalizację bezpośredniego otoczenia zamku w Lidzbarku Warmińskim. 

Podczas ceremonii oddania mostu do użytku obecni tam oficjele dokonali wmurowania 'kapsuły czasu”, która jest informacją, przesłaniem skierowanym do przyszłych pokoleń. 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj działania Fundacji Lepsza będącej właścicielem Portalu Odkryj Serce Warmii!